25 listopada 2013

9 zasad kupowania prezentów


Lepiej jest dawać niż brać. Jest to najprawdziwsza prawda. Do tego piękna i napawająca optymizmem - cóż za szlachetną naturę ma człowiek. Dlatego też tyle okazji stworzył do obdarowywania innych prezentami. A Boże Narodzenie w tej kategorii wyniósł na piedestał. Jednak Ty, moja droga, wiesz, że nie zawsze jest kolorowo. Altruizm ma bowiem także ciemną stronę. Hojność i wspaniałomyślność potrafią sprowadzić na manowce, bywają podstępne - szczególnie przed świętami. Twój jeden fałszywy krok i... "nie wiem co kupić, nic nie ma w tych sklepach, mam za mało pieniędzy, zostały dwa dni! Nienawidzę świąt...".

A może byłaś po drugiej stronie barykady? Pełna entuzjazmu odwiązujesz wstążkę, zrywasz papier, otwierasz pudełko. A tam w środku: jaka piękna... tragedia. Znasz ten ból? Więc nie funduj go swoim najbliższym. I tu warto zastosować uniwersalną zasadę: nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe.

Nie zostawimy Cię z poczuciem, że kupowanie prezentów jest trudne, straszne i grozi załamaniem nerwowym. Bo teraz czas na konkrety: jak uszczęśliwić bliskich bez unieszczęśliwiania przy tym samej siebie :)


Pomysły: jak podejść do robienia prezentów
Zasady: jak kupować prezenty

1. Przygotuj listę osób, którym chcesz wręczyć prezenty i zaplanuj budżet.
2. Bądź czujna i podstępna. Dowiedz się o czym marzą Twoi bliscy - słuchaj, przyglądaj się, dopytuj, notuj.
3. Zapomnij o egoizmie. Skup się na tym, co ucieszy drugą osobę. Nawet jeśli Ty nigdy nie założyłabyś filcowych kolczyków, a figurkę z Gwiezdnych Wojen uważasz za totalnie bez sensu.
4. Unikaj prezentów praktycznych, typu na pewno jej/jemu się przyda. Postaw raczej na coś, czego druga osoba sama sobie nie kupi.
5. Nigdy, przenigdy nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę. Chyba, że lubisz przepychać się w tłumie i kupować cokolwiek, byle tylko odhaczyć kolejną rzecz na liście przedświątecznych obowiązków.
6. Zastanów się nad zakupami przez internet. Możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Sprawdź tylko jak długo trzeba czekać na przesyłkę.
7. Unikaj prezentów obarczonych ryzykiem. Są to: ubrania (chyba nie chcesz wyczytać z czyjejś miny "jaki brzydki, za mały sweter"), rzeczy z kategorii "śmieszne" (bo może się skończyć na "miało być śmiesznie...") i z kategorii "dla każdego" np. kubek (zamiast tego możesz powiedzieć "nie znam Cię i nie darzę Cię żadnym uczuciem").
8. Pamiętaj, że prezent to niekoniecznie przedmiot. Możesz podarować zaproszenie do kina, sfinansować kurs czy obdarzyć zaszczytem miłego spędzenia z Tobą całego dnia.
9. Warto, żebyś zgromadziła mały zapasik prezentów-drobiazgów np. słodyczy. A wtedy nie zaskoczy Cię wizyta niezapowiedzianych gości i nie pójdziesz z pustymi rękami na spontaniczny obiad do znajomych.Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych wskazówek i na luzie kupisz wszystkie prezenty :)
A już w następnym poście pokażemy Ci jak umilić sobie czas oczekiwania na wręczanie i odpakowywanie prezentów (trafionych, od serca, idealnych!). Zapraszamy!


2 komentarze:

  1. Tak...Każdego roku - już w listopadzie - obiecuję sobie, że tym razem już ok. 10 grudnia będę miała wszystkie prezenty. A potem około 20 grudnia szaleję - bo oczywiście nie mam wszystkich podarunków. Może w tym roku... Przeczytam jeszcze raz to co napisałyście w tym poście; warto się zastosować do Waszych zasad.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą przydatne :) A jeśli według Twoich założeń deadline wypada 10 grudnia, to jeszcze dasz radę, wierzymy w Ciebie! :D

      Usuń

Copyright © 2014 KOKOSHKA.PL , Blogger