
Bardzo lubię moje mieszkanie, mój dom. Te przysłowiowe cztery ściany, które wyznaczają kawałek należącej do mnie przestrzeni oraz tworzą miejsce dające poczucie bezpieczeństwa i wygody. To tylko trochę cegieł czy betonu, a jak doniosłą rolę odgrywają w naszym życiu :) Poza wpływem na komfort naszej codziennej egzystencji, ściany pełnią także nieocenioną funkcję w aranżacji wnętrz. Nieocenioną, ale mam wrażenie, że często lekceważoną a nawet pomijaną.
Z czym kojarzą Wam się ściany? Pewnie przede wszystkim z tworzeniem konstrukcji, podpieraniem stropu i dzieleniem mieszkania na poszczególne pomieszczenia. Są tak normalnym i standardowym elementem naszych domów, że może właśnie dlatego przechodzimy obok nich dość obojętnie urządzając salon czy sypialnię. Wydaje mi się, że często wybieramy najbardziej oczywiste rozwiązanie - malujemy wszystkie ściany tym samym kolorem, ewentualnie kładziemy tapetę, nie rozważając nawet innych dostępnych opcji wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz.
Przyznaję, że sama dopiero niedawno spojrzałam na ściany inaczej, dostrzegając ich dekoracyjny potencjał. Na spojrzeniach się nie skończyło i przeszłam do czynów! No dobra, nie ja, tylko mój mąż i tata, ale wciąż pozostaję główną pomysłodawczynią :) W naszym mieszkaniu pojawiła się ściana dekoracyjna, którą wkrótce pokażę Wam na blogu. Zanim jednak zaprezentuję tutorial i efekt końcowy weekendowej metamorfozy salonu, to chcę Was zachęcić do przyjrzenia się różnym możliwościom dekorowania ścian.
Fakt, że ściany są głównymi elementami budującymi nasze mieszkania sprawia, że w znacznej mierze tworzą klimat danego pomieszczenia. Zajmują duże powierzchnie, a ich płaszczyzna stanowi naturalne tło dla mebli, sprzętów i elementów ozdobnych. Dzisiaj chcę Wam udowodnić, że ściana sama w sobie może pełnić rolę dekoracji i nadawać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Postawione pod nią kanapa czy komoda mogą zyskać na atrakcyjności a powieszone na niej obrazy i fotografie - zdobyć ciekawą oprawę. Ściana dekoracyjna jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku powierzchni, która z różnych względów musi pozostać niezagospodarowana.
Może pomyślicie, że ściana dekoracyjna w mieszkaniu sprawdzi się tylko w nietypowych, awangardowych wnętrzach. Nieprawda! :) Jest bardzo uniwersalna, można ją zastosować w pomieszczeniach o charakterze tradycyjnym, nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim, minimalistycznym czy rustykalnym. A na dowód zachęcam Was do zajrzenia np. na portal homify.pl, gdzie znajdziecie wiele pomysłów na aranżacje wnętrz ze ścianą dekoracyjną w roli głównej. Jeśli chcecie wykorzystać takie rozwiązanie w swoim domu, to musicie po prostu pamiętać o dopasowaniu ściany do całego pomieszczenia. Chaosu i przytłoczenia unikniecie także stosując się do zasady: jedno wnętrze, jedna ściana dekoracyjna. A jak wyróżnić tę jedną ścianę? Wystarczy dobrać odmienny niż w reszcie pomieszczenia kolor, wzór, materiał lub fakturę. Jest z czego wybierać :)
1. Materiały naturalne - cegła, kamień, drewno lub ich imitacje
2. Panele 3D
1. Materiały naturalne - cegła, kamień, drewno lub ich imitacje
AMlab/homify.pl
Opera s.r.l./homify.pl
Ekaterina Donde Design/homify.pl
2. Panele 3D
3. Tapeta lub fototapeta
Disak Studio/homify.pl
BRONZ MOBİLYA DEK.TUR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ/homify.pl
Анна Теклюк/homify.pl
Gwenaelle Hoyet/homify.pl
4. Kolor farby
Escala Arquitetura/homify.pl
Ayuko Studio/homify.pl
Ookinhetpaars/homify.pl
5. Wzór lub deseń
Moises Showroom/homify.pl
giovannoni studio & design/homify.pl
6. Totalne szaleństwo!
razoo-architekci/homify.pl
Co sądzicie o takich wyjątkowych ścianach? Może macie już doświadczenie z tego typu dekoracją wnętrz? Wkrótce pokażę Wam moją piękną ścianę :D
Słoneczne pozdrowienia :)
Ania
Zdjęcia: homify.pl, tło grafiki tytułowej: pixabay.com
Mnie ściany interesowały od zawsze : ) W marketach wnętrzarskich uwielbiam oglądać płytki, tapety i ciekawe okładziny. Z przedstawionych inspiracji najbardziej trafiają do mnie wykończenia z materiałów naturalnych. Prawdziwa, sfatygowana cegła nieco już spowszedniała, ale lubię ją za przytulny i kameralny efekt jaki powoduje. Jako fanka industrialu przepadam też za betonem – oczywiście w rozsądnej ilości. No a prawdziwe drewno to klasyk, który teraz znakomicie sprawdza się we wnętrzach skandynawskich i rustykalnych. Tapety też są ok, choć szukanie odpowiedniego wzoru potrafi przyprawić o ból głowy ;) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńKocham pokoje z takimi ścianami dekoracyjnymi :) Mi się zawsze marzyły cegły :)
OdpowiedzUsuńCegła, kamień i drewno to materiały, które we wnętrzach po prostu uwielbiam. Sama mam jedną ścianę w biurze w odkrytej cegle, uwielbiam się w nią wpatrywać, zawsze wpadają dzięki temu super pomysły do głowy.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie motywy. Także w stylu rustykalnym można zastosować taką ściankę. Zapraszam serdecznie na bloga www.rustykalni.com
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły, świetny pomysł na dekoracje z tymi nartami na ścianie. Narty na ścianie a za oknem tropikalne palmy -niby szczegół a mega połączenie!
OdpowiedzUsuńŚciana z cegły sprawdza się w każdym wnętrzu. Ja uwielbiam takie klimaty
OdpowiedzUsuńBardzo podobają mi się takie dekoracyjne ściany. Oczywiście stosowane z umiarem, bo zbyt duża ilość udziwnień może sprawiać kiczowate wrażenie. My dodatkowo dekorujemy ściany zawieszając na nich stare filmowe plakaty w antyramach. Wyglądają bardzo stylowo. :)
OdpowiedzUsuńJa np kocham dekorowac pomieszczenia ramkami ze zdjeciami. Uwazam, ze sciany tak jak moje (biale, w sensie glownie jednokolorowe) mozna pieknie przystroic dobrymi i eleganckimi ramkami. W sypialni mam akurat taka sciane w kolorze brudnej bieli i kupilam do niej ostatnio 6 takich ramek https://www.fotosklep55.pl/oferta/ramki-na-zdjecia/ramka-drz-c-11c-142 w roznych romiarach, prezentuja sie lepieju niz myslalam ;)
OdpowiedzUsuńJa lubię kontrasty w pomieszczeniu - dla mnie ściana dekoracyjna musi się mocno wyróżniać. Na przykład fajna, wzorzysta fototapeta a reszta pomieszczenia w minimalistycznym stylu :-)
OdpowiedzUsuńŚcianki dekoracyjne są super. Sama mam ich sporo w domu + obrazy na szkle, co też dodają uroku mieszkaniowi :D
OdpowiedzUsuń