22 sierpnia 2016

wyjątkowa okładka wyjątkowej książki

diy haftowana okładka na książkę

Już dłuższy czas nosiłam się z myślą odnowienia mojej wymęczonej Biblii. W ostanim poście  wspominałam, że wyszywanie skradło moje serce, więc postanowiłam zrobić prostą, zapinaną na zamek okładkę z haftem.

Wypada tu napisać kilka słów o książce, a raczej Księdze, która dostała nową okładkę. Jest to Księga zmieniająca życie. Są w niej słowa, które wyciągnęły mnie z ciemności. Historia Boga, który w swoim geniuszu, niezwykłej błyskotliwości i miłości zaplanował zbawienie człowieka i zapowiedział w szczegółach jak będzie to wyglądało. O Bogu, który przyszedł na świat w postaci człowieka i poniósł karę, na jaką to my zasłużyliśmy. A w tej historii najlepsze jest to, że jest ona prawdziwa. Do tego egzemplarza mam wyjątkowy sentyment. To moja pierwsza Biblia. Kupiłam ją kiedy się nawróciłam i towarzyszy mi ona już od kilku dobrych lat. Zdecydowanie zasłużyła na odnowienie :)

Po głowie chodziły mi przeróżne pomysły, w tym okładka z filcu lub pójście na łatwiznę i kupienie gotowego pokrowca. Jednak płócienna, haftowana okładka okazała się być najlepszym i najprzyjemniejszym w realizacji rozwiązaniem.

Wybrałam ścieg krzyżykowy. Często kojarzy on się z wyszywanymi obrazkami na babcinej ścianie. Osobiście nie jestem zwolenniczką płócien z gotowymi nadrukami, bo jest to raczej odtwórcze, niż twórcze. Chyba że chodzi tylko o walory uspokajająco-relaksujące wyszywania, wtedy... powiedzmy, że jest to akceptowalne ;)

Mimo niezbyt dobrych skojarzeń, nie odrzucajmy techniki krzyżykowej, bo pozwala ona dosyć łatwo zaprojektować określony wzór. Jeśli ktoś tak jak ja tworzył kiedyś pixelarty, na pewno wie o co chodzi :)


Moje pixelartowe twory sprzed 10ciu lat :)


Każdy krzyżyk to jeden pixel. Wystarczy  policzyć ile „krzyżyków” jest na wybranym formacie płótna. Następnie utworzyć rysunek (może być nawet w Paincie :)) o takich wymiarach i dać się ponieść wyobraźni. Oto mój wzór:
haft krzyżykowy wzór na okładkę książki BibliaWyszywanie też jest proste: wystarczy wyznaczyć środek a później... liczyć. I stawiać krzyżyki tam gdzie być powinny :)

diy haft krzyżykowy potrzebne materiałe

diy haft krzyżykowy okładka książki

jak zrobić haftowaną okładkę książki


Moja Biblia była zapinana na zamek i taką chciałam ją pozostawić :) Dlatego na koniec obszyłam mój twór ściegiem okrętkowym i przyszyłam razem z zamkiem do kartonowej okładki. Można zrobić alternatywną wersję wykorzystując dłuższy arkusz, tworząc coś na kształt okładki na zeszyt, jakie kupowało się za dawnych lat.

jak wszyć zamek

okładka książki na zamek

Biblia zapinana na zamek


A oto efekt końcowy :)

książka w haftowanej okładce


haft krzyżykowy kwiaty

haftowany napis

haftowana okładka na Biblię diy


Czy też maltretujecie (czytacie :)) Wasze Biblie? Jeśli nie, to najwyższy czas to zmienić! :)Pozdrawiam <3

Ewa

4 komentarze:

  1. Pomysł jest wyjątkowy. Kiedyś bardzo lubiłam wyszywać krzyżykiem. Ale teraz jest brak czasu. Może jak moje dzieci będą już większe to wrócę do tego zajęcia i wtedy pomysł zostanie wykorzystany.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki realizacji pomysłu z haftem, masz jedyny na świecie niepowtarzalny egzemplarz Biblii. To jest "COŚ"! Swoją drogą podziwiam cierpliwość i gratuluję niebanalnego pomysłu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 KOKOSHKA.PL , Blogger