2 września 2016

malowanie pasów na ścianie - tutorial

pasiasta ściana, czyli tutorial jak malować pasy na ścianie

sztuczne kwiaty w wazonie

Wiecie jak to jest zaczynać od planu kupienia komody, a kończyć na całkowitej zmianie wystroju pokoju?  Hmm skoro będziemy mieć nową komodę, to kupmy jeszcze szafę i  półkę. I nowa lampa by sie przydała. I karnisze, bo nie pasują ani do nowych mebli ani do lampy. Ach, trzeba będzie przesunąć kanapę i przestawić stół. No i oczywiście malujemy ściany. Na szaro. Ooooo, wpadłam na świetny pomysł! Paski! Zróbmy szerokie, biało-szare pasy na ścianie, o tej. Będzie pięknie :)

Perspektywa małego remontu spotkała się z dość ciepłym przyjęciem. Nie przesadnie entuzjastycznym, ale było ok :) Najpierw szło całkiem gładko - mój tata i mąż, wykonawcy całego przedsięwzięcia, podchodzili do sprawy dość przychylnie. Dopóki nie wspomniałam o paskach. Wtedy obu panom miny zrzedły. Malować pasy? Ile to dodatkowej roboty, ile czasu... Czy to w ogóle będzie dobrze wyglądało..?

Na krótkim narzekaniu się jednak skończyło, bo moi kochani malarze nie mieli wyjścia.  Te kilka miesięcy temu funkcjonowałam jeszcze w dwupaku, a jak wiadomo - kobiecie w ciąży się nie odmawia :) Koniec końców poszło szybko, sprawnie i efekt wszystkich zadowolił, a nawet przerósł oczekiwania.

Zanim przejdę do tutorialu, to wspomnę, że pasy zdobią tylko jedną ze ścian. Pozostałe trzy zostały pomalowane kolorem szarym, a pod sufitem znajduje się kilkucentymetrowy biały pas.

A teraz zapraszam na tutorial - malowanie pasów na ścianie krok po kroku!


Potrzebne materiały:
 • farba do ścian (ewentualnie dwie, jeśli chcecie zmienić także bazowy kolor ściany)
 • wałek malarski, kuweta do farb
 • taśma malarska
 • ołówek stolarski
 • miarka
 • poziomica
 • łata budowlana (nie jest konieczna, ale ułatwi pracę)

jak namalować pasy na ścianie tutorial krok po kroku


Wykonanie:
 1. Zmierzcie wysokość ściany. Może to być wysokość od listwy przypodłogowej do samego sufitu lub, tak jak w naszym przypadku, do dolnej krawędzi białego pasa pod sufitem. Uzyskany wynik podzielcie na kilka równych części - ich liczba powinna być nieparzysta, jeśli jeden z używanych przez Was kolorów jest taki sam jak kolor sufitu (pasy znajdujące się najniżej i najwyżej powinny mieć inny kolor niż sufit). U nas wysokość ściany to 236 cm, które podzieliliśmy na 9 części, ponieważ zależało nam na dość szerokich pasach. Każdy pas powinien mieć więc 26,2 cm. Biorąc pod uwagę, że po przecinku były tylko 2 mm, postanowiliśmy zaokrąglić szerokość do 26 cm, a pozostałą nadwyżkę "wrzucić" w pas znajdujący się nad podłogą - dodatkowe 1,6 cm nie rzuca się w oczy ;)
 2. Przy pomocy miarki zaznaczcie punkciki oddalone od siebie o wyliczoną liczbę centymetrów (w naszym przypadku 26 cm). Jeśli podobnie jak my nie zamierzacie być superdokładni co do milimetra, to zacznijcie odmierzanie od góry.
 3. Przykładając poziomicę na wysokości kolejnych punkcików zaznaczcie krawędzie pasów. Tutaj może przydać się łata budowlana, dzięki której sprawniej narysujecie dłuższe fragmenty krawędzi (łatwiej będzie Wam zachować poziom).
 4. Wzdłuż narysowanych linii przyklejcie taśmę malarską. Musicie trzymać się dwóch zasad. Po pierwsze - taśmę przyklejacie raz nad narysowaną linią, a raz pod nią. Chodzi o to, żeby wszystkie paski taśmy znajdowały się wewnątrz pasów, których nie będziecie malować (w naszym przypadku białych). Po drugie - brzeg taśmy nie powinien pokrywać się z narysowaną linią. Musicie przyklejać taśmę w odległości ok 2 mm od linii - w ten sposób zostaną one zamalowane.
 5. Przy pomocy wałka pomalujcie pasy. Poczekajcie aż farba wyschnie (informacje o czasie znajdziecie na puszce) i nanieście kolejną warstwę.
 6. Kiedy farba jest jeszcze wilgotna odklejcie delikatnie taśmę malarską. Z tym krokiem nie możecie czekać do całkowitego wyschnięcia farby, bo istnieje ryzyko odprysków.

Gotowe!

pasy na ścianie biało szare

ściana dekoracyjna w salonie paski białe i szare

Jak Wam się podoba taka dekoracyjna ściana? Po kilku miesiącach utwierdziłam się w przekonaniu, że był to faktycznie świetny pomysł, a nie chwilowa zachcianka kobiety w ciąży ;)

Pozdrawiam wrześniowo!
Ania

11 komentarzy:

 1. Bardzo łatwe się to wydaje po takim poradniku. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości coś "zmaluję" u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Efekt końcowy świetny, fajnie, że nie są to takie cieniutkie paseczki, ale takie proporcjonalne do pomieszczenia spore pasy. No i szarości, och ach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyszło doskonale. Tylko pracy co nie miara. Musiałaś chyba siedzieć cały dzień, a może ze dwa przy ścianie :) Ja malowałam w dwóch kolorach ściany w sypialni. Jedna na fioletowo, a druga na szaro. Łączyły się w narożniku i wiem, że to nie jest proste. Jednak efekt wynagradza wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój brat pomalował sobie cały pokój w pasy. Wydawało się, że to świetny pomysł, jednak okazało się, że wnętrze stało się nieco zbyt "rozedrgane". Przebywając w nim dłużej czuło się dyskomfort i poddenerwowanie. Wymyśliliśmy, że powiesimy na ścianach duże plakaty, które nieco przełamią przytłaczające pasy. Okazało się, że to super rozwiązanie. Pasy nadal są widoczne w wielu miejscach, wyglądają ciekawie, jednak jest ich mniej i nie drażnią już oczu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny poradnik ;) Podoba mi się efekt końcowy, chyba już wiem jak zmienię u siebie wygląd ściany :D Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydatny artykuł z cennymi poradami, a ścina wygląda świetnie, nic tylko zabrać się za malowanie u siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaki to kolor i z jakiej firmy sArosci?
  Super wyszlo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szara farba to Dulux "Skandynawska prostota" :)

   Usuń
 8. Od siebie dodam, że dobrze zastanowić się nad zakupem specjalnej, niebieskiej taśmy malarskiej. Jest ona niestety niemalże trzykrotnie droższa od zwykłej żółtej, ale wtedy minimalizujemy ryzyko odprysków niemalże do zera :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładne i proste w wykonaniu, ale czasochłonne :) Gratuluję efektu

  OdpowiedzUsuń
 10. chociaż również pasy na swojej ścianie malowałam w podobny sposób, to jednak nie wyszły one tak perfekcyjnie, jak te na zdjęciu. Myślę, że winny jest mój typowy brak cierpliwości ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 KOKOSHKA.PL , Blogger