28 września 2016

wybieramy matę dla niemowlaka

idealna mata edukacujna dla niemowlaka

Mata edukacyjna to jedna z tych rzeczy, o których w ogóle nie myślałam kompletując wyprawkę dla mojego synka. I słusznie, bo nie jest to artykuł pierwszej potrzeby dla noworodka. Jednak po upływie kilku tygodni od narodzin Julka sytuacja uległa zmianie - mało ruchliwy noworodek, dzięki swojemu jakże zaawansowanemu wiekowi,  stał się dumnym, odkrywającym własną mobilność niemowlakiem. Niemowlakiem, który zaczyna powoli dostrzegać, że leżenie w łóżeczku to nie jedyna dostępna opcja spędzania czasu. Od tego momentu łóżeczko zrobiło się dla mojego synka zdecydowanie za ciasne, mało atrakcyjne i przyjęło rolę miejsca służącego jedynie do wyciszenia i nocnego snu (w dzień robi głównie za podstawkę pod przewijak ;) ).

Wraz z wyjściem z łóżeczka niemowlak zyskuje zupełnie inną perspektywę. Otwierają się przed nim nowe przestrzenie dla rozwoju, w naszym przypadku zupełnie niezagospodarowane. A przecież gdzieś trzeba ćwiczyć obracanie się z plecków na brzuszek, chwytanie zabawek, pełzanie. Bezsprzecznie Julek potrzebował poligonu do zdobywania kolejnych umiejętności ruchowych, czyli maty. Inne rozwiązania, z pozoru dobre, według mnie nie zdają egzaminu.  Układanie dziecka na dużym łóżku - zbyt miękko i za wysoko; kocyk na podłodze - zbyt twardo i się roluje; dywan - całkowicie niehigienicznie. Zakup maty okazał się koniecznością, dlatego jakiś czas temu rozpoczęłam poszukiwania. Przejrzałam bardzo dużo rodzajów mat i na potrzeby tego wpisu podzieliłam je na kilka kategorii.

Rodzaje mat dla niemowlaków
 1. Duże maty edukacyjne - z pałąkami, na których wiszą zabawki, czasem wyposażone są także w światełka i odtwarzacz melodyjek. Najczęściej wykonane są z miękkiego materiału,
 2. Małe maty edukacyjne - również są podstawą dla kolorowych zabawek lub przyrządów gimnastycznych. Na takiej macie niemowlak sobie nie popełza, może jednak pobawić się zawieszkami,
 3. Maty bez wiszących zabawek, stworzone z materiałów o różnych kolorach i fakturach, zawierające ciekawe elementy np. szeleszczące wypełnienie, lusterka, wypukłe maskotki albo poduszeczki,
 4. Maty podobne do pledów, grubych koców albo miękkich kołderek, często dwustronne,
 5. Maty piankowe, często w formie puzzli z wyjmowanymi elementami,
 6. Maty z funkcją kojca - z podnoszonymi i opuszczanymi brzegami.

różne rodzaje mat dla niemowlaka
Źródło zdjęć: smyk.pl, calydlamamy.pl, babynet.pl

Po wielu godzinach poszukiwań, analizowaniu za i przeciw w końcu zdecydowałam się na jedną, konkretną matę. Używamy jej dopiero trzeci dzień, dlatego jeszcze chwilę poczekam z wnikliwą oceną. Nie zdradzę też co wybrałam, musicie poczekać na recenzję :) Pierwsze wrażenie zrobiła na mnie bardzo dobre i nie żałuję, że padło właśnie na nią. Na co zwracałam uwagę kupując matę?
 • Czy jest bezpieczna dla dziecka, wykonana ze sprawdzonych materiałów?
 • Czy jest higieniczna i łatwa w czyszczeniu?
 • Czy jest duża, dająca spore możliwości poruszania się?
 • Czy jest szansa, że będzie służyć Julkowi kiedy zacznie raczkować, siadać?
 • Czy jest w stanie zainteresować niemowlaka swoim wyglądem?

Jeśli też szukacie maty dla dziecka, to polecam Wam wziąć pod uwagę wszystkie wymienione kryteria. Więcej napiszę wkrótce, czekajcie na recenzję :)

Pozdrawiam kolorowo
Ania

2 komentarze:

 1. To przede mną, koniecznie muszę wybrać coś dla swojego maleństwa, ale ani troszkę nie mam pomysłu na to

  OdpowiedzUsuń
 2. Przed dokonaniem wyboru trzeba się dobrze zastanowić, od tego zależy zdrowie naszego dziecka. Poradnik dobry ale przydałoby się więcej szczegółów, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 KOKOSHKA.PL , Blogger